31569-PRIVACY-SCREEN
Login for pricing
In Stock: 35 available
  • ENSURING THE RIGHT FIT: Designed to fit computer widescreen monitors with a 31.5" 16:9 display; Dimensions 27.4x15.4-inch (696x393mm)
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 31.5 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 31569-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030909037
Manufacturer StarTech.com
Availability Yes
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angle of a computer monitor screen
Monitor privacy screen features a universal design compatible with 31.5" 16:9 aspect ratio monitors obscuring the view of sensitive on-screen information.
Prevent Visual Eavesdropping
Reversible Filter
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Fingerprint resistantYes
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-blue, Anti-glare
Aspect ratio16:9
Protection featuresScratch resistant
Limits viewing angle30°
Blue light filterYes
Technical details
ReversibilityMatte-to-Glossy
Light transmission60%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Maximum screen size80 cm (31.5")
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor
MaterialPlastic
Design
Filter colourBlack
MaterialPlastic
Product colourBlack, Transparent
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth0.4 mm
Width696 mm
Weight100 g
Height393 mm
Package height3 mm
Package depth425 mm
Package width740 mm
Package weight600 g
Packaging data
Package height3 mm
Package depth425 mm
Package width740 mm
Package weight600 g
Packaging content
Quick start guideYes
Other features
Logistics data
Master (outer) case width770 mm
Master (outer) case length450 mm
Master (outer) case height150 mm