129IP-PRIVACY-SCREEN
Login for pricing
In Stock: 42 available
  • PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: 4-way privacy screen for 12.9" iPad Pro featuring Micro-louver technology that obscures the view outside a 60-degree viewing angle; Keep confidential data private and prevent visual eavesdropping in public spaces or travel
More Information
Suitable for Tablet
Maximum screen size 12.9 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 129IP-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030901598
Manufacturer StarTech.com
Availability Yes
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angle of an iPad screen
This Privacy Screen for third-generation and newer 12.9" iPad Pro smoothly transitions from a clear view to an obscured screen beyond the intended viewing angle, significantly enhancing visual privacy in office or public environments. The anti-glare matte finish helps to reduce reflections in glare-prone environments and provides additional screen protection with a scratch and fingerprint-resistant coating.
4-Way Privacy and Touch Support
Installation
The screen protector is compatible with third-generation and newer 12.9" iPad Pro and features a precise fit that does not interfere with the display, camera, or speakers. The included installation kit and step-by-step instructions allow for a one-time application to the iPad screen.
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Technical details
Light transmission60%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Minimum screen size32.8 cm (12.9")
Maximum screen size32.8 cm (12.9")
Suitable forTablet
MaterialPlastic
Design
Filter colourBlack
MaterialPlastic
Features
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape & portrait
Installation typeFull adhesive
Cleaning clothYes
Surface finishMatt
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
CompatibilityiPad Pro 3 gen+
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Brand compatibilityApple
Ergonomics
CompatibilityiPad Pro 3 gen+
Weight & dimensions
Depth0.4 mm
Width212 mm
Weight58 g
Height277 mm
Package height6 mm
Package depth245 mm
Package width390 mm
Package weight160 g
Packaging data
Package height6 mm
Package depth245 mm
Package width390 mm
Package weight160 g
Display
Logistics data
Master (outer) case width440 mm
Master (outer) case length280 mm
Master (outer) case height200 mm
Products per master (outer) case25 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8... Login for pricing
Targus Privacy Screen 13.3"W (16:10) Targus Privacy Screen 13.3"W (16:... Login for pricing
Fellowes PrivaScreen 33.8 cm (13.3") Laptop Frameless display privacy filter Fellowes PrivaScreen 33.8 cm (13.3&quo... Login for pricing
Fellowes PrivaScreen 35.6 cm (14") Laptop Frameless display privacy filter
Hot Product
Fellowes PrivaScreen 35.6 cm (14"... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 14" Laptops 16:9