14LM-PRIVACY-SCREEN
Login for pricing
In Stock: 10 available
  • PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Magnetic privacy screen features Microlouver technology that obscures your 14" laptop display when viewed from the sides, preventing visual eavesdropping; 60 degrees viewing angle (+/- 30 deg from the center); TAA-compliant
  • FOR 14" LAPTOPS: Universal design fit most laptops with 14-inch displays and 16:9 aspect ratio; Dimensions of 12.3x7.2x0.01in (31.3x18.3x0.45cm); Reversible security filter will not interfere with the integrated camera or sensors around the display
  • QUICK & EASY APPLICATION: Install the metal strips on the laptop bezel to snap the privacy screen instantly; Easily remove the filter to share content or switch between matte or glossy sides; Combined thickness of the metal strips 0.04in (1.1mm)
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 14 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 14LM-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030912181
Manufacturer StarTech.com
Availability Yes
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Protect sensitive information by keeping on-screen data private
This magnetic laptop privacy screen features a universal design and is compatible with 14" laptops with a 16:9 aspect ratio. It effectively obscures sensitive on-screen information, ensuring the screen's center and outer edges are shielded from unwanted views.
Prevent Visual Eavesdropping
Reversible Filter
Hassle-free Installation
The StarTech.com Advantage
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Storage folderYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAttachment strip
Easy to removeYes
Easy to applyYes
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Light transmission65%
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Aspect ratio16:9
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Technical details
ReversibilityMatte-to-Glossy
Light transmission65%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Maximum screen size35.6 cm (14")
Aspect ratio16:9
Suitable forLaptop
MaterialPolyethylene terephthalate (PET)
Compliance certificatesTrade Agreements Act (TAA)
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
Product colourTransparent
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth0.4 mm
Width184 mm
Weight5 g
Height313 mm
Package height5 mm
Package depth260 mm
Package width385 mm
Package weight202 g
Packaging data
Package height5 mm
Package depth260 mm
Package width385 mm
Package weight202 g
Other features
Product colourTransparent
Logistics data
Master (outer) case width400 mm
Master (outer) case length210 mm
Master (outer) case height270 mm
Products per master (outer) case35 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
DICOTA D30124 display privacy filter 39.6 cm (15.6") DICOTA D30124 display privacy filter 3... Login for pricing
Targus ASF14W9EU display privacy filter 35.6 cm (14") Targus ASF14W9EU display privacy filte... Login for pricing
Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6") Monitor/Laptop Frameless display privacy filter
Hot Product
Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6&quo... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 14" Laptops 16:9
Bestseller
Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 20" Monitors 16:9