IMC1GSFP60W
Login for pricing
In Stock:
5 available
StarTech.com PoE+ Industrial Fiber to Ethernet Media Converter 60W - SFP to RJ45 - Singlemode/Multimode Fiber to Copper Gigabit Ethernet - Compact Size - IP-30/ -40 to +75C (IMC1GSFP60W)
- EXTEND, CONVERT, POWER: Fiber to Ethernet media converter with PoE extends & converts fiber to RJ-45 copper; Provides up to 60W of PSE power to PoE/PoE+/PoE++ PD devices like cameras and sensors
- TECH SPECS: 1 Gbps
- 1 x Open SFP (MSA Compliant)
- 1x RJ45
- 48V-56VDC
- IEEE 802.3af / IEEE 802.3at (60W)
Category: Network Media Converters
Industrial PoE Media Converter | 10/100/1000 Mbps | 60 Watts | Open SFP | DIN Rail Mountable
Designed for Harsh Environments
This 60W media converter can be installed almost anywhere you need it as it has been engineered to work in environments with large temperature changes. The converter also includes a set of DIN mounting rails for additional installation options.
OPERATING TEMPERATURE
STORAGE TEMPERATURE
-40°C to 75°C
-40°C to 85°C
-40°F to 167°F
-40°F to 185°F
Up to 60 Watts of Power for Connected Devices
60 watts of available support a wide range of PD devices such as:
Pan-and-Tilt Cameras
Lighting
Cameras
Sensors
WiFi Access Points
Open SFP Slot to Leverage Your Current Infrastructure
Dual Power Inputs
The IMC1GSFP60W is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
- TECH SPECS: 1 Gbps
- 1 x Open SFP (MSA Compliant)
OPERATING TEMPERATURE
STORAGE TEMPERATURE
-40°C to 75°C
-40°C to 85°C
-40°F to 167°F
-40°F to 185°F
Pan-and-Tilt Cameras
Lighting
Cameras
Sensors
WiFi Access Points
Dual Power Inputs
The StarTech.com Advantage
| Network | |
|---|---|
| Fiber optic connector | SFP |
| Jumbo frames support | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Jumbo frames | 16000 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Duplex system | Full |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Technical details | |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Housing material | Aluminium |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Fiber mode structure | Multi-mode, Single-mode |
| Buffer size | 512 KB |
| Internal | No |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Performance | |
| Jumbo frames support | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Buffer size | 512 KB |
| Mean time between failures (MTBF) | 500000 h |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Design | |
| DIN rail mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Endurance | |
| Power | |
| Power plug type | Type N |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 60 W |
| Input voltage | 48 - 56 V |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 81.5 mm |
| Depth | 104 mm |
| Weight | 153 g |
| Height | 32 mm |
| Package volume | 395 cm³ |
| Package depth | 162 mm |
| Package width | 211 mm |
| Package height | 64 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging data | |
| Package volume | 395 cm³ |
| Package depth | 162 mm |
| Package width | 211 mm |
| Package height | 64 mm |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 355 mm |
| Master (outer) case length | 345 mm |
| Master (outer) case height | 225 mm |