34C29-PRIVACY-SCREEN
Login for pricing
In Stock: 8 available
  • DESIGNED FOR DELL P3424WE: Privacy filter is custom designed for the Dell P3424WE 34-inch ultrawide monitor with a 21:9 aspect ratio; Filter dimensions 32x13.5in (81.3x34.3cm); The screen protector is TAA-compliant
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 34 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 34C29-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030912440
Manufacturer StarTech.com
Availability Yes
PDF URLs View PDF
View PDF
Protect sensitive information by keeping on-screen data private
Prevent Visual Eavesdropping
Double-Sided Filter
Hassle-Free Installation
The StarTech.com Advantage
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Fingerprint resistantYes
Easy to applyYes
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Light transmission65%
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-blue, Anti-glare, Privacy
Aspect ratio21:9
Protection featuresScratch resistant
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Technical details
ReversibilityMatte-to-Glossy
Light transmission65%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Maximum screen size86.4 cm (34")
Aspect ratio21:9
Suitable forMonitor
Compliance certificatesTrade Agreements Act (TAA)
Design
Filter colourBlack
Product colourBlack
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth0.3 mm
Width812 mm
Weight700 g
Height344 mm
Package height5 mm
Package depth473 mm
Package width875 mm
Package weight700 g
Packaging data
Package height5 mm
Package depth473 mm
Package width875 mm
Package weight700 g
Packaging content
Quick start guideYes
Other features
Product colourBlack
Logistics data
Master (outer) case width905 mm
Master (outer) case length490 mm
Master (outer) case height140 mm