ASM156W1GL
Login for pricing
In Stock: 49 available
4Vu Magnetic Privacy Screen for 15.6” Laptops (16:10)
  • Protects private information with constrained viewing angles to 30° from either side
  • Reduces exposure to blue light by nearly 40%
  • Anti-reflective coating blocks screen glare for a comfortable viewing experience
  • Over 12% brighter than competitive solutions for greater clarity and visibility
  • Touchscreen compatible
  • Magnetically snaps into place – just add the included strip to your device bezel
More Information
SKU ASM156W1GL
EAN 5063194003849
Manufacturer Targus
Availability Yes
Effortless Installation
30° Viewing Angle
Antimicrobial Properties
Reduced Glare, Even in Bright Rooms
Greater Clarity & Visibility
Touchscreen Compatible
Seamlessly works with touch displays.
Technical details
TypeFrameless display privacy filter
Display filter featuresAnti-reflective, Anti-microbial, Privacy
Maximum screen size39.6 cm (15.6")
Suitable forLaptop
Design
Suitable forLaptop
Features
Touchscreen compatibleYes
Installation typeMagnetic
Country of originChina
Surface finishGlossy / Matt
Screen formatWidescreen
Limits viewing angle30°
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth0.2 mm
Width337 mm
Weight30 g
Height214 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product Targus 4Vu Magnetic Privacy Screen for 15.6” Laptops (16:10) Targus 4Vu Magnetic Privacy Screen for... Login for pricing